Hallstatt

Turystyka

Hallstatt

Co takiego ma w sobie to niewielkie miasteczko w Austrii, że corocznie odwiedza je około 2 mln ludzi, a w Chinach doczekało się swojej wiernej kopii? Okazuje się, że nie potrzebne są kilkusetmetrowe wieżowce, podniebne restauracje czy tory wyścigowe, aby przyciągnąć turystów. Przepięknie prezentujące się na tle jeziora Hallstätter domy – niesamowicie okwiecone, urokliwe wąskie uliczki, ośnieżone szczyty górskie wystarczą, aby miasto, które jeszcze ok. 100 lat temu nie miało rozwiniętej infrastruktury drogowej (dotrzeć do niego można było tylko pieszo lub łodzią) co roku zdobywa tytuł najpiękniejszego miasta Austrii.

Oprócz przepięknych widoków na turystów czeka najstarsza na świecie kopalnia soli – Salzwelten, Udostępniono 20km podziemnych tras, aby z bliska móc przyjrzeć się tej kopalni. Zwiedzający natkną się w niej na najstarsze w Europie drewniane schody liczące 3,4 tys. lat


Osoby szukające mocniejszych wrażeń zapraszamy do zwiedzania kapliczki, w której zgromadzono 1,2 tys. czaszek. Są to czaski dawnych mieszkańców, dla których nie wystarczyło miejsca na cmentarzu. Ciekawostką jest, że ostatnią czaszkę złożono tam w 1995 roku.

W odległości ok. 4km od miasta znajduje się wodospad Waldbachstrub również godny uwagi. Spływająca kaskadami z ponad 100m woda to miłe doznanie w upalne dni.
Hallstadt to malutkie miasteczko, o które władze i sami mieszkańcy bardzo dbają. By chronić je przed „rozjechaniem” przez turystów wprowadzono zakaz wjazdu samochodami dla turystów. Do centrum mogą wjechać tylko i wyłącznie mieszkańcy Hallstadt.

*Informacje zaczerpnięte z NG Traveler. Nr 2/2022 art. Michała Głombiowskiego „Hallstadt”