Miejsca w Beskidzie Sądeckim, które warto zobaczyć

1. Szczyty w Beskidzie Sądeckim

Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa (1262 m n.p.m.). Leży ona oczywiście w Paśmie Radziejowej, podobnie jak wszystkie pozostałe w regionie szczyty przekraczające 1200 m n.p.m. W Paśmie Jaworzyny tylko Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) i Wielka Bukowa (1104 m n.p.m.) mają wysokość przekraczającą 1100 m n.p.m. Najwyższym szczytem Gór Leluchowskich po polskiej stronie jest Kraczonik (936 m n.p.m.), a Gór Lubowelskich – Eliaszówka (1023 m.n.p.m.) leżąca na granicy polsko-słowackiej. Zarówno przez Radziejową, jak Wielki Rogacz i Jaworzynę Krynicką biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki.

2. Miejscowości w Beskidzie Sądeckim

Popularne miejscowości leżące na obszarze Beskidu Sądeckiego to: Krynica Zdrój, Szczawnica, Krościenko, Muszyna, Muszynka, Piwniczna Zdrój, Nowy Sącz, Rytro czy Wierchomla. Wiele z nich to uzdrowiska.

3. Wieża widokowa w Krynicy

Najpopularniejszą ostatnio atrakcją w Beskidzie Sądeckim jest pierwsza w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew w Krynicy Zdroju, wybudowana w 2019 roku, z drewna akacjowego. Jej atutem jest fakt, że nie ma barier architektonicznych, bo nie ma ani jednego schodka, więc jest tym samym dostępna dla osób niepełnosprawnych i dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach. Pod wieżę wywozi wyciąg krzesełkowy na Słotwinach, który przewozi również wózki. Sama wieża widokowa w Krynicy ma wysokość 49,5 metra, zaś ścieżka z autorskimi instalacjami ma 1030 metrów długości. To świetna atrakcja rodzinna.
Wieża widokowa, ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój

4. Mofeta w Jastrzębiku (Muszynie)

Mofeta im. profesora Henryka Świdzińskiego to największa mofeta w Polsce, odkryta w 1938 roku przez tegoż profesora, którego imię nosi. Znajduje się w gminie Muszyna, na granicy Jastrzębika i Złockiego, niemal przy drodze łączącej te dwie miejscowości, na dnie Złockiego Potoku. Mofeta w Muszynie stanowi pomnik przyrody. To nie jedyna mofeta w okolicy, ale ta jest najbardziej efektowna, dlatego tutaj zbudowano kładkę ponad rzeką, obudowano otwory z bulgoczącą wodą i postawiono tablice informacyjne. Miejsca, z których wydobywają się gazy, nazwano Bulgotka i Dychawka.

5. Diabelski Kamień w Beskidzie Sądeckim

Przy szlaku na Jaworzynę Krynicką spotkać można unikatowy ostaniec o nazwie Diabelski Kamień, mający kształt grzyba.

6. Poprad – spływ z flisakami

Poprad to górska rzeka, która ma swe źródła w Tatrach Słowackich na wysokości niemal 2000 m n.p.m. Ciekawostką jest jej niecodzienny przebieg – to jedyna rzeka w Polsce, której źródła znajdują się na południowych stokach Karpat, a mimo to jest w zlewisku morza Bałtyckiego. Ekscytującą atrakcją regionu są spływy przełomem rzeki. Organizowane są spływy pontonowe, na przykład na trasie z Muszyny do Żegiestowa albo na tratwach z flisakami – z Piwnicznej do Rytra.