Ewenement na skalę światową – programistka bierze udział w olimpiadzie wiedzy weterynaryjnej!

Natalia Gawron uczy się zawodu programisty, ale uwielbia też zwierzęta. Jej upodobania okazały się początkiem drogi z weterynarią. Wiedza i umiejętności pozwoliły jej na start w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w zakresie weterynarii organizowanej 12.04.2024 na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Przy organizacji wyjazdu zrodził się pomysł, aby przejazd do Krakowa stał się nową akcją w ramach projektu Eko-Szkoła, edukowanie o ekologicznym transporcie mieszkańców Krakowa.

Przyjazd na filię uczelni przy ul. Balickiej stał się pierwszym punktem rozdawania ulotek. Następnie członkowie szkolnej grupy Eko-Szkoła przemieścili się w kierunku Centrum Edukacji Przyrodniczej, aby poznać wiele fascynujących informacji o naszej planecie. Po czasie poświęconym na naukę nadszedł czas na chwilę relaksu i uzupełnienia sił. Tym celu młodzi przyrodnicy podeszli do pobliskiej restauracji. Podczas spaceru przystąpili do rozprowadzania ulotek. Tam zjedli posiłek, rozmawiali na rozmaite tematy i przygotowywali następne wydarzenia i akcje.

Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Krakowie było największą atrakcją wycieczki. Podczas niego uczniowie poznali sylwetki znanych badaczy, budowę Układu Słonecznego, różnorodne obiekty we Wszechświecie, genezę procesów zachodzących w przyrodzie oraz ich przyczyny i skutki, różnorakie biomy oraz ich roślinność, i mieszkańców, zapoznali się z historią starożytnego Egiptu a wraz z nią kształtowania się formy pochówków, podziwiali majestatyczne krzemiany, pigmenty wytwarzane ze skał, agaty, czy nacieki o zróżnicowanej fakturze – niektóre z nich nawet pochodziły z pobliskiej kopalni soli w Wieliczce.

Wszystko musi się kiedyś skończyć. W godzinach popołudniowych nadszedł czas, aby zakończyć rozdawanie ulotek i wrócić do bohaterki dnia – Natalii. Mimo że uczniowie byli już w drodze powrotnej do swoich domów, to nie był to jeszcze koniec prac związanych z Eko-Szkołą na tamten dzień; czas powrotu został poświęcony na podsumowanie akcji oraz na krótką rozmowę o wrażeniach z Krakowa.