Ekoturyści w Puszczy Karpackiej

Barcice - Wola Krogulecka - Makowica - Rytro

23 maja 2017

SKKT ZSEM nr 17 Ekoturystyka jak co roku wyruszyło w górską wędrówkę, tym razem szlakiem Puszczy Karpackiej - pomiędzy potokami Życzanowskim a Głebokim. Dnia 23 maja w wycieczce wzięło udział 26 uczniów oraz 3 nauczycieli: Pani Anna Chronowska, opiekun Koła Ekoturystyka, Pani Edyta Nowak oraz Pan Józef Pomietło.

Wyznaczonym przez grupę celem był krajobraz puszczy karpackiej, osobliwości przyrody - Głęboki Jar.

Grupa Ekoturystów wyruszyła z dworca PKP w Nowym Sączu do Barcic, potem w kierunku Woli Kroguleckiej, a następnie niebieskim szlakiem. Pierwszym punktem wycieczki było dotarcie na platformę widokową, tzw. ślimak usytuowany na zboczach Dzielnicy. Stamtąd roztaczały się piękne widoki na Beskid Sądecki: Makowicę, Pasmo Radziejowej oraz Pasmo Jaworzyny Krynickiej, a także na Beskid Wyspowy. Specjalne tablice informacyjne pomagały zidentyfikować poszczególne wzniesienia oraz florę i faunę okolic.

Z platformy udaliśmy się dalej szlakiem niebieskim do drewnianego mostu nad potokiem Życzanowskim, który jest powierzchniowym pomnikiem przyrody pod nazwą "Głęboki Jar". Na jego terenie rośnie przetacznik pokrzywolistny - gatunek rośliny w Polsce znany zaledwie z kilku miejsc w Pieninach i Beskdzie Sądeckim. W dolinie potoku znajdują się zabudowania Życzanowa i przysiółka Podmakowica. W miejscu, gdzie szlak schodzi na dno dolinki (na początku jaru) znajduje się gajówka oraz miejsce dla odpoczynku turystów: wiata, ławeczki itp. Obok mostu jest duża drewniana tablica umieszczona przez Popradzki Park Krajobrazowy informująca o przebiegu zielono znakowanej ścieżki przyrodniczej zwanej Szlakiem im. hrabiego Stadnickiego, który to zapoczątkował ochronę przyrody na terenie Beskidu Sądeckiego.

Wyrzeźbiony w piaskowcach magurskich przełom osiąga w niektórych miejscach nawet kilkanaście metrów głębokości i jest objęty ścisłą ochroną przyrody. Przechodzimy drewnianym mostem wysoko ponad dnem przełomu. Za mostem niebieskie znaki skręcają w lewo i prowadzą nas coraz to bardziej pod górę drogą do zwożenia drewna (po deszczach błotniście i ślisko). Przez cały czas towarzyszy nam szum Potoku Życzanowskiego, którego nurt przekraczamy dwoma drewnianymi mostami. Szlak wije się i pnie stromo pod górę, wyprowadzając nas po nieco ponad godzinie na widokową polanę Czerteż (wspaniała panorama Pasma Radziejowej).

Bogdan Mościcki, autor przewodnika "Beskid Sądecki i Małe Pieniny" nazywa te polany "żyjącymi górami". Przez długi czas ich mieszkańcy utrzymywali się z pasterstwa i uprawy jałowej i płytkiej gleby w trudnych, górskich warunkach. Obecnie na polanie Czerteż znajduje się jedno gospodarstwo.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne musieliśmy skrócić trasę. Zamiast udać się do schroniska "Chata Cyrla", wybraliśmy krótszą drogę prowadzącą przez polany podszytowe Makowicy do rzeki Poprad. Skręciliśmy w lewo i idąc wzdłuż rzeki dotarliśmy do Rytra. Z tego miejsca powróciliśmy na dworzec autobusowy w Nowym Sączu. To był bardzo udany dzień, miło było na chwilę oderwać się od szkolnej rutyny i móc podziwiać piękno Sądecczyzny.

Zobacz zdjęcia »

Autorzy relacji:

Klasa 1mT:
Jakub Klimek
Marcin Deska

Zdjęcia:
Wiktoria Baracetti 2jT
Andrzej Dulak 1eT

Opiekun Ekoturystów: A. Chronowska


© 2017 - Piotr Sokołowski & Mariusz Kudłacz